Listopad 2006

Ninh Binh

30. listopadu 2006 v 16:59
Mezi Hanojí a cestou k hraničnímu přechodu do Laosu jsme se ještě rozhodli udělat půldenní přestávku v Ninh Binh, jednak to bylo po cestě a jednak průvodce psal, že by to mělo být podobné Ha Long Bay, kde se nám všem moc líbilo, jenom menší.
V Hanoji ráno na nádraží jsme tedy koupili první lístek do Ninh Binh, vlak jel prakticky okamžitě, sotva jsme si stihli koupit něco k jídlu. V Ninh Binh jsme vystoupili a nechali se odchytit místním majitelem hotelu Queen (asi 50 metrů od nádraží), který nám nabízel pronájem auta s řidičem na prohlídku místních krás. Jednak byl jeho hotel uveden v průvodci, jednak jsme cenu usmlouvali z $15 na $14 a jednak nám slíbil, že se můžeme před další cestou u něj na hotelu osprchovat.
Před výletem jsme ještě skočili zpátky na nádraží a koupili tři lístky do Vinh, odkud jsme měli mít lepší šanci na přechod do Laosu. Kupování lístků na vlak ve Vietnamu je velice složitá procedura, v našem případě naštěstí stačilo zafaxovat do Hanoje.
Auto byla stará lada, co nestartovala, když jsme ji roztlačili, řidič nás odvezl kousek po městě (taxíkem by to bylo tak maximálně za $3) k velkému prostranství, kde bylo spousta malých loděk a stánek s pokladnou. Koupili jsme si lístky na jednu loď, systém měli nastavený správně nekomunisticky, loďky byly oficiálně jenom pro dva turisty, my byli tři, zaplatili jsme tedy 130 000 VND za dva lístky dvěma tlustým kapitalistům v pokladně a ženské, co to chudák odpádlovala, dalších 15 000 VND do ruky (asi jeden dolar).
V loďce seděl ještě asi dvanáctiletý kluk, zřejmě syn a pomáhal pádlovat, jeli jsme hodně pomalu, celkem to trvalo asi dvě hodiny, Robert to občas nevydržel a pomohl s pádlováním taky.
Projížděli jsme loďkou mezi vysokými skalami po velmi klidné hladině s lotosy, projeli jsme i několika jeskyněmi, za jednou na nás číhaly prodavačky s občerstvením a suvenýry na loďkách, když zjistily, že si z jejich předraženého sortimentu nehodláme nic kupovat, začala prodavačka již obezpívanou odrhovačku, ať koupíme občerstvení aspoň pro ženskou a jejího syna. S takovýmito trapnými situacemi se však turista ve Vietnamu setkává na každém kroku, přistoupili jsme na jejich hru a aspoň chvíli si užívali pocitu nemilosrdných vykořisťovatelů. Jenom v tom rákosí jsme nemuseli stát tak dlouho. Na konci před výstupem nás čekala ještě další hra na neporozuměnou, ženská začala na nás: "Týp, týp". Dělali jsme, že nevíme, co je "týp" a nic jsme jí nedali.
Po projížďce jsme na rychlo nakoukli do jeskynního budhistického chrámu a lada nás odvezla o kousek dál do jiného. Všechny chrámy vypadají stejně, moc jsme se nezdržovali a za chvíli byli zpátky ve městě. Nechali jsme se odvézt do uličky, kde jak říkal taxikář jsou dobré restaurace, našli jsme tam však jen několik pidi restaurací (já jim říkám garáž) s plastovými židličkami a menu ve Vietnamštině, nemohli jsme se rozhodnout, do které zajít, aby to moc nebolelo.
Po chvilce bloudění jsme dobloudili zpátky do stejné uličky a šli na jistotu do té nejlépe vypadající restaurace. Místnost byla až na majitele (manželský pár) prázdná. Objednali jsme si, ženská skočila na motorku a za chvíli přivezla maso z trhu, aspoň jsme měli jistotu, že to bude čerstvé.
Než jídlo uvařili, stačili jsme si s majiteli popovídat, ptali se nás, zda-li mluvíme německy, sami totiž několik let v Německu žili a měli i pár přátel z Čech.
Jídlo nakonec bylo dobré, jak jsme tak seděli a dojídali, koukali jsme přes ulici naproti na kavárnu a přemýšleli, zda-li si máme dát kafe zde nebo v té kavárně. Nakonec zvítězila lenost (a majitelé byli opravdu milí), a zůstali jsme v restauraci. Když jsme si řekli o kávu, majitel jenom houkl přes ulici na kavárníka: "Přines sem tři kafe s ledem!". Ve Vietnamu nic není nemožné. Po jídle jsme ještě skočili na hotel se osprchovat a hurá vlakem za dalším dobrodružstvím.
Neřekl bych, že se dá Ninh Binh s Ha Long Bay srovnávat, minimálně velikostí jsou nesrovnatelné, navíc Ha Long Bay je v moři a Ninh Binh na velmi mělkém široce rozlitém jezeře. Na Ha Long Bay člověk potřebuje aspoň dva dny, Ninh Binh se dá projet za dvě hodiny.
Fotky z Ninh Binh zde.