Vung Tao

14. června 2006 v 18:31
Pokud se někdo chce na víkend podívat k moři, nejbližší pláže ze Saigonu jsou ve městě Vung Tao, asi 100km daleko. Na Vung Tao jsme slyšeli samé špatné reference, až na jednu. Petřin učitel angličtiny, Peter, se tam byl na jeden den podívat a byl spokojený. Všichni ostatní nás odrazovali s tím, že zdejší pláže jsou špinavé a s Mui Ne nebo Nha Trang se nedají srovnávat. Jelikož je to ze Saigonu opravdu kousek, nedalo nám to a vydali jsme se na výlet.S přáteli je větší zábava, proto jsme s sebou vzali rovnou čtyři: Janu s Pavlem a Amy s Antonem. Každou hodinu vyplouvá ze Saigonu rychloloď a cesta trvá pouze hodinu a půl. Někteří z našich spolupasažérů byli vybaveni taškami s jídlem a krabicemi piv, chystali se na piknik. Problémy nedaly na sebe dlouho čekat, první problém, když jsme vystoupili z lodě. Amy předpokládala, že budeme rovnou pokračovat do 30km vzdáleného Long Hai, o kterém slyšela, že je mnohem lepší, než Vung Tao. Když toto navrhla, Pavel namítl, že je to naprostý nesmysl, a že zůstáváme na místě. Z nás byla ve Vung Tao pouze Jana, ta však netušila, kde přesně. Nasedli jsme tedy do taxíku a nechali se vozit asi čtvrt hodiny kolem pobřeží s tím, že uvidíme krásný hotel na prázdné pláži, ve kterém bychom prožili klidný víkend. Za chvíli ovšem přišla studená sprcha, tedy spíše nám na čele vyrazil studený pot. Špinavá pláž se hemžila tisícem Vietnamců a stejné množství se cachtalo ve vodě. Všichni nás pozorovali, jakoby nikdy bílého neviděli. Asi ani neviděli, ale na to už jsme si zvykli. Až do této doby jsme si mysleli, že se Vietnamci za sluníčka nekoupou, v Nha Trang i Mui Ne vylézali na pláž až před setměním.Nasedli jsme zpět do taxíku a jeli dál. Další místo bylo ještě horší, k Vietnamcům se přidal nesnesitelný smrad. Jana s Pavlem vypadali spokojeně, jen Amy s Antonem krčili nosíky. Lehce jsme znervózněli, takto jsme si víkend nepředstavovali. Začali jsme se dohadovat. Chvíli anglicky, to nerozuměla Jana, chvíli česky, to nerozuměli Amy s Antonem. Jeden hodný Vietnamec, který mluvil anglicky, nám potvrdil to, před čím nás v Saigonu již varovali, ve Vung Tao prázdné pláže nejsou.
Jana, která nemluví anglicky, se mezitím domluvila s řidičem taxíku (s angličtinou byl na tom podobně), že nás za 30 000VND doveze ke "krásnému hotelu s bazénem pro cizince". Sice jsme Janě moc nevěřili, ale v tom vedru jsme klimatizovaný taxík uvítali. Taxík nás odvezl asi 200 metrů, taxametr ukazoval 15 000VND. Hotel tam sice byl, i s bazénem, ale stál přímo uprostřed pláže a byl obklopen tou tisícovkou Vietnamců.
Vzpomněli jsme si, že Peter sice Vung Tao chválil, ale nepřespával tu a na pláži také nebyl. Navrhl jsem tedy, že pojedeme do centra do nějaké pěkné restaurace, dáme si něco dobrého k jídlu a k pití a v klidu rozhodneme, co dál. Nasedli jsme už počtvrté do taxíku a vyrazili směr centrum. Když jsme byli asi v půli cesty, Pavel zahlásil stop, jsme v centru. Taxík jsme opustili a rázem nás odchytl Vietnamec na motorce a posunky ukazoval, kterým směrem je restaurace. V centru jsme samozřejmě nebyli, ale k jedné "restauraci" jsme došli. Podle obličejů Antona a Amy bylo jasné, že je to jejich první návštěva v pravé (rozuměj opravdové) vietnamské "restauraci". Oproti české čtyřce se lišila tím, že měla plastové židle a umělohmotné ubrusy. Bylo nesnesitelné vedro, naše zoufalství dosáhlo vrcholu.
Rezignovaně jsme vstoupili dovnitř. "Klimatizovaný" salonek jsme s vděkem odmítli, to už bylo přeci jenom moc. U vrchního jsme si objednali pouze lahvové pivo, divil se, že v poledne nemáme hlad. Naše diskuze pokračovala jako před tím, chvíli anglicky, chvíli česky. Jedna varianta byla pokračovat do Long Hai, druhá zůstat ve Vung Tao, třetí zůstat tam, kde jsme byli a večer se vrátit do Saigonu. Ani na jedné jsme se všichni neshodli. Nám a Amy s Antonem se nejvíce líbila varianta Long Hai, ovšem Pavel s Janou toto rezolutně odmítli s tím, že už tam byli a že ví, že to tam vypadá úplně stejně. Nakonec jsme se rozdělili. Jana s Pavlem zůstali, my s Amy a Antonem pokračovali dál do Long Hai. Komické na tomto rozuzlení bylo, že původně chtěli Jana s Pavlem strávit víkend v Mui Ne, ale kvůli nám změnili plán.
Našli jsme taxík a za půl hodiny jsme byli na místě. Ti dva měli pravdu, vypadalo to tam stejně. Ba ne, Vietnamců tam byly pouhé stovky. Na jedné straně ulice byla dlouhá pláž, na druhé straně "luxusní vietnamský hotel" s bazénem. První jsme vyzkoušeli bazén, byl stejně špinavý, jako náš pokoj. Vyrazili jsme tedy na pláž. Nevím, jestli jsme rezignovali, nebo jsme si nakonec zvykli, ale po zbytek víkendu se nám na pláži líbilo, na množství Vietnamců nehleděli a nakonec se shodli, že to nebyl tak špatný výlet. Ale opakovat ho nebudeme. Od Jany ještě přišla zpráva, že si nakonec našli pěkný hotel, kousek od poloprázdné pláže, jenom moře bylo plné pytlíků...
Fotky k nalezení zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nguyen My Linh Nguyen My Linh | E-mail | 21. března 2007 v 16:16 | Reagovat

:D prosim Vas, to mesto je presne VUNG TAU ale neni VUNG TAO.

2 Lê Tiến Quân Lê Tiến Quân | E-mail | Web | 4. září 2008 v 23:55 | Reagovat

já si myslím že to město přesně jmenuje Vũng Tàu :D,je to tak?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama